Fra Petar Runje o glagoljici

Petak, 14. 3. 2008.

U prvom dijelu govorio je o počecima pismenosti a u nastavku je predstavio dio vrijednih knjiga iz svoje biblioteke. Mr. Runje iznio je kronologiju od dolaska Hrvata i kontakta s romanskih stanovništvom i latinskim, preko ćirila i Metoda do pojave glagoljice, bosančice. Podsjetio je na najznačajnije misale i inkunabule te način pisanja od svitka, preko pergamene do tiskanih knjiga. Ukazao je na značaj popova glagoljaša u tiskarstvu Istre i Kvarnera, a posebno Senja i Modruša. Učenici su mogli vidjeti i razgledati pretiske Novakova i Hrvojeva misala kao i "Spovid općina", prve tiskane knjige u Senju 1496. Blaža Baronića. Drugi dio integriranog dana održan je u župnoj crkvi Sv. Jurja gdje je slavljena misa na staroslavenskom jeziku. Vjeroučiteljica Gordana Bertović i profesorica hrvatskog jezika Andreja Popović pripremile su prethodno učenicima tijek mise na staroslavenskom da bi u njoj mogli aktivno sudjelovati. Fra Petar je istaknuo značaj liturgije u Hrvata stoljećima na vlastitom jeziku, što je pridonijelo razumijevanju riječi Božje i boljem shvaćanju liturgijskih poruka koje je priprosti puk mogao razumjeti. To je i glavni razlog da u narodu u povijesti nije bilo toliko praznovjerja kao kod drugih naroda.
Fra Petar Runje Runje jedan je od najplodnijih crkvenih povjesničara koji najveći dio vremena provodi u arhivima Zadra, Krka i drugih arhiva u inozemstvu. Do sada je izdao 9 knjiga među kojima su značajne "školovanje glagoljaša" kao i "Tragom stare ličke povijesti", izdanih u suradnji s Maticom hrvatskom Ogulin.