Hrvatski Martirologij XX. stoljeća

Četvrtak, 13. 3. 2008.

Autor ovog djela, istražujući mučenike Crkve u Hrvata, usporedio je stradanja crkvenih osoba u sedam država istočne Europe (Poljska, češka, Slovačka, Mađarska, Istočna Njemačka, Slovenija i Albanija) te je došao do značajnog podatka za nas Hrvate: Crkva u Hrvata po broju mučenika – žrtava komunističkog terora dolazi na prvo mjesto. Crkva u Hrvata je u godinama bezbožnog komunizma osim velikog, svetog i neponovljivog blaženog kardinala Stepinca imala na stotine "malih Stepinaca" koji su, po uzoru na prvog biskupa Hrvata, znali prije svojega strijeljanja uskliknuti "Živio Krist Kralj", ili su godine teške robije svetačkom strpljivošću provodili u teškom fizičkom radu, gladni i žedni, na zbunjenost svojih progonitelja. Ovo je knjiga iza koje stoji više od šest tisuća dokumenata: arhivske građe diljem Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Vojvodine i Beograda, iskaza vjerodostojnih svjedoka, izjava očevidaca, novinarskih izvješća i starih fotografija, kao i 17-godišnji istraživački rad jednog umirovljenog župnika i njegovih suradnika. Knjiga donosi izvješće o 663 mučenika Crkve u Hrvata XX. stoljeća. U knjizi od 1.040 stranica nalaze se biografije i fotografije, kao i izvješća o mučeničkoj smrti biskupa, svećenika, bogoslova, sjemeništaraca, braće laika i redovnica svih biskupija i redovničkih zajednica Crkve u Hrvata. Predstavljanju knjige nazočili su zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, zagrebački pomoćni biskup Valentin Pozaić, umirovljeni porečko-pulski biskup Antun Bogetić, prvi tajnik Apostolske nuncijature u Republici Hrvatskoj Henryk Mieczyslaw Jagodzinski, te mnogobrojni djelatnici iz kulturnog i javnog života Zagreba i Hrvatske.