GOSPIĆ: Predstavljanje bl. Ivana Merza

Ponedjeljak, 19. 4. 2010.

Dr. Nagy je potom, tumačeći detalje posljednje standardne slike Bl. Ivana, koju je naslikao umjetnik Anto Mamuša, istaknuo pet temeljnih poruka Bl. Ivana Merza za naše vrijeme. Blaženik je najprije pokazatelj da se i u svjetovnom zanimanju mogu spojiti svetost i svjetovnost; on je zatim primjer kako katolički intelektualac može povezati znanost, vjeru i kulturu; Merz je također uzor povezanosti s Crkvom preko liturgije i svjedočenja vjernosti Svetom Ocu; potom, posvuda je neprestano javno svjedočio svoju vjeru i bio apostolski angažiran za mladež ter je, konačno, kao čovjek Euharistije, živio Isusov život sa Crkvom, moleći četiri sata dnevno i pohađajući svaki dan sv. misu. Koliko je Bl. Merz značajna pojava među svjetskim blaženicima i svecima istaknuo je i papa Benedikt XVI. koji je, osim što je njegov veliki štovatelj, Ivana Merza u svome dokumentu Sacramentum Caritatis, apostolskoj pobudnici o Euharistiji od 2007. g. u broju 94, uvrstio u društvo od osamnaest izabranih velikih svetaca Katoličke crkve, uzora štovanja Euharistije.
Pater Nagy je na kraju istaknuo kako je upravo ta činjenica da je blaženoga Ivana Merza kao duhovnog velikana Papa ponudio cijelom kršćanskom svijetu kao uzor, nama hrvatskim kršćanima poruka, dodatni poticaj i poziv da se potrudimo bolje upoznati Bl. Ivana, njegov svetački lik i poglavito poruku koju Bog preko njega upućuje našem vremenu. Potaknuvši sve na štovanje našega mladog Blaženika, naglasio je također koliko je važno da upravo u današnjem vremenu razaranja moralnih vrjednota istaknemo Bl. Ivana i ponudimo mladima na proučavanje njegova života i kao uzor za nasljedovanje.