Hrvatski križevi - simboli

Petak, 19. 9. 2008.

Svaki kršćanski narod okitio je svoju prošlost raznim križevima, a neki od njih imaju dodatno značenje i simboliku jer su vezani uz posebne događaje. U ovom kalendaru izdavač je želio povezati križeve od vremena pokrštavanja Hrvata, od Višeslava i Branimira, s križevima koji su svoju simboliku dobili u doba Domovinskog rata. Za svaki mjesec uzet je po jedan križ. U prvoj polovini godine su križevi iz starije, a u drugoj iz novije povijesti. Na kraju je Hrvatski zavjetni križ napravljen 1979. za proslavu Branimirove godine (879. – 1979.).
Ovaj kalendar kao i cijeli projekt Crkve hrvatskih mučenika želi se nadograditi na poruku Branimirove godine, 30 godina nakon što ona proslavljena pokraj crkve Sv. Križa u Ninu 1979. godine. U dvanaestlistnom velikom kalendaru križevi su raspoređeni po mjesecima: siječanj - Višeslavov križ (8. stoljeće, vrijeme pokrštavanja Hrvata); veljača - Branimirov križ (9. stoljeće, Papa priznaje hrvatsku državu); ožujak - Muncimirov križ (895. god., priklanjanje Hrvata papinstvu i Zapadu); travanj - Križ zadarske opatice čike (11. st., zajedništvo starosjedilaca i "došljaka"); svibanj - Krbavski križ (1200. god., simbol opstanka kršćanstva u Krbavi i Lici); lipanj - čudotvorno raspelo u riječkoj katedrali (13. st., protiv psovke u našem narodu); srpanj - Raspelo iz Starog Farkašića (izranjeni Spasitelj, Domovinski rat); kolovoz - Ramski križ (spomen na žrtve II. svjetskog rata, žrtve u BiH); rujan - Papin križ (spomen na tri pohoda Hrvatskoj pape Ivana Pavla II.); listopad - Križ na krunici (zaštitni znak hrvatskih vojnika u Domovinskom ratu); studeni - Vukovarski i Gospićki križ (simbol žrtve Vukovara i Gospića); prosinac - Hrvatski zavjetni križ (sažetak i simbol kršćanstva u Hrvata).
Cijena 12-listnog kalendara je 15 kuna; za narudžbe više od 50 primjeraka 10 kuna. Naručuje se kod Biskupskog ordinarijata u Gospiću, Senjskih žrtava 36.


  Vijesti - Sve