Križari prisegnuli na blagdan svog zaštitnika bl. Ivana Merza

Nedelja, 17. 5. 2015.

Propovjednik vlč. Zubović je na početku istaknuo značaj Majčinog dana kojeg slavi cijeli svijet i koji je za vrijeme bivšeg sustava bio stavljen u drugi plan. Na današnji dan obilježavamo i spomen dan bl. Ivana Merza kojeg su za svog zaštitnika uzeli križari u svom naviještanju evanđelja i radosne vijesti. Upravio su križari 30.-tih godina bili nositelji duhovnog i vjerskog života ogulinske župe zahvaljujući njegovu osnivaču i velikom liturgičaru Dragutinu Kukalju. I danas možemo biti ponosni na križare koji su nositelji liturgijskog pjevanja, posjećivanja siromašnih, prodavanja maslinovih grančica, prodaje katoličkog tiska i ljubljenja Boga i domovine. Budućnost našeg naroda i vjere ovisi o Vama, zaključio je vlč. Zubović. U nastavku je o povijesti križarskog pokreta progovorila predsjednica Križarskog društva Dragutin Kukalj iz Ogulina Vesna Vuković, da bi zatim vlč. Zubović predvodio uz Mateja Masjana čin primanja. Prisegu su položili i dobili značke novi križari Iva Štajduhar, Valentino Špehar, Marija Kalmar i Valerija Turković. Od 1937. godine kada su osnovani pa do zabrane rada 194. godine kroz križare je prešlo preko 150 članova, a svoj rad križari su obnovili 1995. godine. Danas društvo ima 20 članova a duhovnik im je župni vikar Dino Rupčić.