Petak, 22. 7. 2022.

Ljetovanje bogoslova Gospićko-senjske biskupije u Udbinskom dekanatu

Ovogodišnje ljetovanje nas bogoslova Gospićko-senjske biskupije upriličeno je u Udbinskom dekanatu. Okupili smo se u Biskupskom domu u Gospiću, u ponedjeljak 18. srpnja poslijepodne bogoslovi: Dalibor Janković, Krunoslav Brajdić, Karlo Špoljarić, Kristijan Pajdaković, Marko Butković i Petar Huseinović. Nakon pojedinačnih razgovora s biskupom mons. Zdenkom Križićem krenuli smo s našim voditeljem kancelarom i tajnikom preč. Mišelom Grgurićem u župu Sv. Jurja u Korenicu gdje smo se ugodno smjestili u župnom stanu, večerali i pošli na počinak.

Ujutro, 19. srpnja nakon molitve i doručka  uputili smo se na Udbinu. Dočekao nas je dekan preč. Josip Šimatović. Sudjelovali smo na sv. misi u 10,00 sati. Potom smo pohodili župnu crkvu Sv. Jurja u Podlapači, župi velikih stradanja u II. svjetskom i u Domovinskom ratu. Udaljena je dvadesetak kilometara od Udbine. Ovdje je nekada živjelo 1800 stanovnika, a danas ih nema ni 150. Vratili smo se u Udbinu, u župni stan na objed. Poslije okrjepe krenuli smo u najmlađu župu Gospićko-senjske biskupije Sv. Ivan Pavla II. u Donji Lapac. Dočekao nas je župnik vlč. Igor Lulić koji se, uz župu Sv. Ivana Pavla II. u Donjem Lapcu i tamošnjih stotinjak obitelji, brine za dva katolika u susjednoj župi Boričevac i tamošnjoj filijali Srb za 55 vjernika. Nekadašnja župa crkva srušena je u 16. stoljeću. Gradnja nove crkve počela je u svibnju 2015. Završena je za godinu dana i posvećena 8. listopada 2016. Iz ovog kraja su Hrvati  protjerani u Drugom svjetskom ratu, a katolička vjera počela je ponovno nicati dolaskom prognanika iz Bosne i Hercegovine sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća. Bogoslovi su posjetili i izvor rijeke Une. Župnik ih je počastio večerom u župnom stanu.

Sutradan, 20. srpnja slavili su jutarnju sv. misu u 8,00 sati u Korenici, doručkovali i krenuli u župe Lovinac, Sv. Rok, Ričice, Gračac i Palanku. Ovim župama upravljaju franjevci Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja – Split. Provincija Presvetoga Otkupitelja uz potporu države 2000. izgradila je novu redovničku kuću, a 2001. podigla je novu crkvu sv. Ivana Krstitelja.

Župnik Ivan Savić živio je dugo u opkoljenom Lovincu sa svojim vjernicima, a većina ih se, spašavajući goli život, 24. rujna 1991. povukla pješice preko Velebita. Oni koji nisu mogli bježati, zarobljeni su i odvedeni u Knin.

Na početku Domovinskog rata, krajem rujna 1991. g. crkva u Lovincu je  potpuno spaljena tako da su ostali samo goli zidovi. Obnovljena je uz pomoć Ministarstva useljeništva, razvitka i obnove, Ministarstva kulture RH, Provincije Presv. Otkupitelja i donacijama pojedinaca te blagoslovljena na sv. Mihovila 1999. godine.

Franjevci u Gračacu počastili su nas objedom. Pošli smo na izvor rijeke Zrmanje i posjetili Palanku, selo na rijeci Zrmanji koja tu čini lijepi vodopad i tjera  mlinove. Od 1807. g. u Palanci postoji rimokatolička crkva Rođenja Blažene Djevice Marije i ima oko 155 župljana.

Nakon ovih ljepota krenuli smo u Pastoralni centar Plitvice u kome borave četvorica salezijanaca. Obišli smo i kapelu Sv. Ivana u Smoljancu. Večerali smo u Korenici.

Četvrti dan, u četvrtak, 21. srpnja, nakon sv. mise i doručka u Korenici, nagrađeni smo ljepotom prirode Nacionalnog parka Plitvička jezera  koja očaravaju žuborom vode, hukom slapova, sve u zelenom zagrljaju šume. Nakon ovih ljepota koje nam je dragi Bog podario vratili smo se na objed u Korenicu.

Pred nama je još put u Gospić gdje je u katedrali upriličena Trodnevna priprema za blagdan sv. Marije Magdalene, zaštitnice grada Gospića. Sv. misu u 19 sati predvodio je i održao  propovijed preč. Mišel Grgurić. Nakon sv. mise formirana je procesija iz katedrale do kapelice sv. Marije Magdalene u groblju u kojoj su gospićanke u narodnim nošnjama nosile sliku ove svetice u njezinu kapelu. Uz kapelu bilo je odrješenje za pokojne i molitva ispred groba s. Žarke Ivasić.

Večerali smo u župnom stanu u Gospiću i pošli na spavanje u Korenicu.

Peti dan, u petak 22. srpnja doručkovali smo ranije nego inače, u 7 sati spakovali svoje stvari, pospremili sobe, zahvalili našem domaćinu mons. Mili Čančaru koji nas je očinski ugostio.

Slavlje blagdana sv. Marije Magdalene, zaštitnice grada Gospića, počelo je na groblju Marije Magdalene. Vjernici su se okupili na groblju ispred spomen- križa poginulim braniteljima. Župnik mons. Marinko Miličević predvodio je molitvu za sve pokojne. Potom su gospićanke u narodnim nošnjama u procesiji nosile kip Marije Magdalene u katedralu gdje je u 10 sati naš biskup mons. Zdenko Križić predvodio svečanu sv. misu, u zajedništvu s deset svećenika. Sudjelovali su gradonačelnik i župan sa suradnicima, postrojbe iz Domovinskog rata. Pjevao je katedralni zbor. Mi bogoslovi smo asistirali. Biskup je izrekao poticajnu propovijed. S ovim slavljem i  objedom u župnom uredu završili smo zajedničko ljetovanje.

Zahvalni smo dragom Bogu za sve čime nas je obdario ovih dana, također našem biskupu mons. Zdenku, našem voditelju preč. Mišelu Grguriću, dekanu i župnicima Udbinskog dekanata koji su nas primili, ugostili, posebno domaćinu mons. Mili Čančaru.

Gospićko-senjski bogoslovi