Otkriveno spomen obilježje uz masovnu grobnicu

Utorak, 4. 10. 2011.

Molitvu je predvodio župnik Sinca vlč. Stanko Smiljanić uz župnika Korenice Stipu Zebu. Vlč. Stanko Smiljanić tom je prilikom poručio: „Upravo u ovo naše vrijeme Crkva u Hrvata spominje se svoje slavne prošlosti, da bi smo svi zajedno što ponosnije i snažnije gradili bolju budućnost. Osobito ističemo slavne znakove važnijih događaja iz prošlosti. Tako nas krstionica kneza Višeslava podsjeća davnih početaka krštenja, kad smo postali Božja djeca i uvrstili se među kulturne narode Europe. Spomenici kneza Branimira sjećaju nas kako su naši stari, prosvijetljeni Evanđeljem, nikad nikome nisu htjeli robovati i kako im je upravo Katolička crkva u tome pomagala.CHM koju smo ove godine posvetili na Udbini upozorava i nas i sljedeće generacije da ne smijemo zaboraviti naše mučenike koji su dali svoje živote da bi mi sretnije i bolje živjeli u slobodi. I mi danas na ovome mjestu sjećamo se 6 mučenika sa Vrhovina koji ugradiše svoje živote za nas. Molimo za njih da ih Gospodin primi u svjetlost svoga lica.“ Slijedila je zatim služba riječi i molitva za pokojne.

Komemoraciji je nazočila i predsjednica Vlade RH Jadranka Kosor koja je poručila: „Oko 1800 grobnica je u Hrvatskoj iz kojih je ekshumirano 2129 žrtava, ali još je više onih pojedinačnih. 999 obitelji u RH još uvijek postavlja pitanje gdje su njihovi najmiliji, a obveza svake Vlade i Sabora je da ne posustanu u potrazi za njima. Glavna poruka koju šaljemo s ovog mjesta je da žrtve nismo i nećemo zaboraviti, a Domovinski rat je bio pravedan i obrambeni i svi ljudi kojih se danas sjećamo s ponosom i ljubavlju branili su slobodu Hrvatske.” Događaju je nazočili i ministri u Vladi RH mr. Darko Milinović i Tomislav Ivić kao i predstavnici općine i Ličko-senjske županije te izaslanici Predsjednika RH i Hrvatskog sabora.