Ponedjeljak, 8. 7. 2019.

Posveta oltara i blagoslov krstionice u župi Rakovica

Crkva Sv. Jelene u Rakovici bila je tijekom povijesti više puta rušena, posebno u prošlom ratu  kad su crkva i župni stan granatirani i zapaljeni. Ostale su ruševine. Nakon rata sve je obnovljeno. Najprije župni stan, a u crkvi su glavni radovi završeni 1998. tako da je  slavljena sveta misa na blagdan sv. Jelene, 18.08.1998. Do sada sve je uređeno. U nedjelju, 7. srpnja 2019. u 18 sati gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić slavio je sv. misu u koncelebraciji s vlč. Goranom Antunovićem dosadašnjim župnikom, don Matom Kujundžićem  novim župnikom, don Stjepanom Tribuljakom  župnim vikarom te tajnikom i kancelarom preč. Mišelom Grgurićem.

Pjevanje je predvodila, uz glazbenu pratnju, Ivana Kovačević, vjeroučiteljica.

Biskup se u propovijedi osvrnuo na nedjeljno Evanđelje po Luki o poslanju učenika: “Isus je, pored apostola,  imao i podosta drugih učenika koji su ga slijedili, slušali njegove nagovore, bili svjedoci mnogih Isusovih čuda i prihvatili ga kao Mesiju od Boga poslanog. Isus ih formira naukom i primjerom života, oni uz Njega  rastu i osposobljavaju se da bi mogli biti njegovi svjedoci u narodu i navjestitelji njegove Radosne vijesti.

Evanđelist veli da ih Isus šalje dva po dva. Ne pojedinačno, nego dva po dva. Zbog čega? Zbog toga što svatko mora imati nekoga uz sebe kao korektiv. Ako ide jedan sam, opasnost je da u svom navještaju skrene s puta istine i počne možda, više propovijedati sebe nego Isusa, ili naviještati Isusa, ne onakvog kakav je, nego u skladu sa svojim željama. Šaljući učenike Isus im otvoreno govori da će zbog svog poslanja podosta trpjeti, često neće biti prihvaćeni, bit će i progonjeni. Isus ne daje prostora iluzijama, nego želi biti do kraja jasan. Učenik koji nije spreman i na patnju, nije prikladan za poslanje. Šalje ih praznih ruku, prazne torbe. Oni moraju iskusiti da se Bog za njih brine, imat će sve najnužnije te stoga, svoje pouzdanje i sigurnost moraju staviti u Isusa, i ni u što drugo.

Pored naviještanja evanđelja, Isus im zapovijeda da se brinu za bolesnike, liječe ih i pomažu im Isusovom snagom. Isus je uvijek bio pozoran  prema bolesnima i siromašnima, prema svima koji pate i trpe. Želi da i njegov učenik bude upravo takav. Ovo potvrđuje koliko je Bog osjetljiv na ljudsku patnju. Isus je najbliži patnicima.

Evanđelist veli da se učenici vraćaju radosni, ushićeni. Imaju iskustva da su s Isusovom snagom moćniji od svakoga zla, da im je s Isusom sve moguće. Isus želi da svaki njegov učenik, svaki vjernik, dođe do ove istine, iskusi to u svom vlastitom životu.

Draga braćo i sestre! Pod ovom svetom misom posvetit ćemo novi oltar u ovoj župnoj crkvi Sv. Jelene Križarice. Oltar je središnji dio ili srce svake crkve te ima liturgijsko značenje; upućuje na stol Gospodnje večere na kojem je Isus pretvorio kruh u svoje Tijelo i vino u svoju Krv. Isus je i oltar i žrtva i svećenik!“

Biskup je nakon propovijedi posvetio oltar te u njega ugradio moći bl. Alojzija Stepinca. Na kraju sv. mise Biskup i vjernici oprostili su se od dosadašnjeg župnika vlč. Gorana i pozdravili novog don Matu. Biskupu su župnik i župljani poklonili sliku “Ruke moje bake“ – (sklopljene ruke obavijene krunicom).

Vjerni narod Božji u Rakovici, nakon godina progonstva i obnove, ima razloga za veselje i radosno klicanje, poput Jeruzalemaca, koje  prorok  Izaija  u današnjem prvom čitanju  poziva: „Veselite se s Jeruzalemom, kličite zbog njega svi koji ga ljubite! Radujte se, radujte s njime, svi koji ste nad njim tugovali, da se nadojite i nasitite  na dojkama utjehe njegove, da se nasišete i nasladite  na grudima krepčine njegove.“

Biskup je na početku sv. mise blagoslovio krstionicu. Molimo, da se  i ono što govori Gospodin po proroku Izaiji,  dogodi i u Rakovici: »Evo, mir ću na njih kao rijeku svratiti i kao potok nabujali bogatstvo naroda. Dojenčad ću njegovu na rukama nositi i milovati na koljenima...“

s. Robertina Medven