Četvrtak, 14. 9. 2023.

Proslava Uzvišenja Svetog Križa u Ogulinu

Slavlje župne svetkovine Uzvišenja Svetoga Križa u Ogulinu 14. rujna predvodio kancelar I biskupov tajnik preč. Mišel Grgurić.

Proslava je počela procesijom iz župnog doma u kojoj su sudjelovali članovi dobrotvornih podupirajućih društava (DPD), čelnici Grada, svećenici koncelebranti: domaći župnik Nikola Prša, dekan Mario Kralj, Željko Blagus, Mario Vazgeč, Bruno Lovaković, Josip Štefančić, fra Petar Grubišić, župni vikar Stanko Smiljanić, Ivan Stoši i mons. Tomislav Šporčić, fra Mirko Kralj i fra Mirko Gregorov. Asistirali su bogoslovi Karlo Špoljarić, Ante Tripalo i Marko Butković. Prečasni Mišel Grgurić nosio je u procesiji relikviju Sv. Križa, nakon njega pridružili su se mnogobrojni vjernici. Procesija je išla središtem grada i parkom Kralja Tomislava u crkvu. Pjevao je župni zbor uz orguljsku pratnju Roberta Porubića i pod ravnanjem Marina Mićunovića.

Svoju homiliju preč. Mišel je započeo govorom o Križu, kao spasenju koje je darovano svijetu, iako teško shvatljivom Otajstvu, kako židovima tako i apostolima. Nakon što se u križu ispunilo sve što je o Kristu pisano i  nakon što je sebe predao kao najveći dar Ocu, Krist je uskrsnuo. Propovijednik je nastavio pozivom svim vjernicima koji se zovu Kristovi učenici te žele slijediti Njegov put i biti suradnici Božji, da moraju umrijeti starom čovjeku, te istinski povjerovati u Raspetoga.

„Križ nam govori o muci i smrti Isusa Krista, o Kristovoj neizmjernoj ljubavi, o ljubavi Boga Oca koji je darovao svoga Sina za spasenje robova grijehu. Križ Spasiteljev nam govori o pobjedi nad grijehom, o težini života, o pobjedi nad smrću, o našem otkupljenju i vječnom spasenju. Možemo slobodno reći da u drvetu križa prepoznajemo drvo našega spasenja, drvo vječnoga života,” rekao je prečasni Mišel.

Čudesnost križa  krije se u divnoj poruci ljubavi, poštovanju sebe i pozivu na obraćenje Bogu, i to s drveta i znaka, koji je mnoga stoljeća budio strah i zgražanje a kojeg je Isus „učinio najslađim i najuzvišenijim znakom. Učinio je znak križa žrtvenikom ljubavi koji oživljuje i preporađa, koji nas liječi i oslobađa, po kojem se čovjek spašava.”

Propovijednik je nastavio propovijed govorom o čovjeku današnjice koji nije oslobođen križa. Svi vjernici se susreću sa životnim križem, ali na njima je hoće li ga prihvatiti i biti im sredstvo spasenja. Nadalje, dotaknuo se vjernika koji su danas proganjani zbog svoje vjere, zbog simbola spasenja ; „No čovjek današnjice nažalost nije oslobođen progona radi križa. Diljem svijeta mnogi kršćani su progonjeni zbog vjere u Kristov križ. Prema informacijama koje je objavila kršćanska Međunarodna mreža Open Doors početkom 2023. godine, između jeseni 2021. i jeseni 2022. u svijetu je ubijen 5.621 kršćanin, uhićeno ih je 4.542, a 5.259 ih je oteto. Na meti nasilja bilo je 2.110 crkvi i crkvenih objekata, a više od 360 milijuna kršćana bilo je izloženo visokoj razini progona i diskriminacije. Kako navodi Open Doors, posebno je teško kršćanima na Bliskom istoku, području nastanka kršćanstva, području gdje je živio i djelovao Isus Krist, području koje, nakon više od 2.000 godina polako ali sigurno biva očišćeno od kršćana.”

Na kraju propovijedi prečasni Mišel Grgurić pozvao je vjernike da podignu svoj pogled u Raspetog Krista, te da ih taj pogled potakne na žarku ljubav prema Njemu i bližnjemu te da „se slika Raspetoga Krista utisne danas duboko u naša srca i duše. Kristovim križem smo otkupljeni. Isus Krist prolijevanjem svoje Presvete i Predragocjene Krvi i svojom smrću na križu nas je spasio. Zahvalimo mu danas na neizmjerno ljubavi, ali ga i zamolimo da promjeni naša srca kako bi smo bili bolji ljudi i bolji kršćani, svjedoci Njegovog Imena u ovom svijetu. Molimo ga da budemo trajni klanjatelji njegovom svetom križu ali i da se tog svetog križa ne odričemo već ga spremno i s ljubavlju nosimo i u ovom svijetu očitujemo. Amen.”

Župnik Nikola Prša na kraju svete mise zahvalio se svima koji su sudjelovali u pripremi proslave i preč. Mišelu, dok je prečasni Mišel prenio pozdrave biskupa mons. Zdenka Križića svim vjernicima u Ogulinu.

Sveta misa završila je blagoslovom i pjevanjem Lijepa naša domovino.