SENJ: Završetak vanjskih radova na crkvi Gospe od Arta

Srijeda, 9. 12. 2009.

Misno slavlje predvodio je biskup gospićko-senjski mons. dr. Mile Bogović u nazočnosti župnika i dekana mons. Mile čančara. Obnovu crkve financirala je Gospićko-senjska biskupija, Ministarstvo kulture RH, Grad Senj i župa Uznesenja BDM u Senju. U ime ministarstva na svečanosti je prisustvovala Blanda Matica ravnateljica Uprave za zaštitu kulturne baštine, zatim pročelnik konzervatorskog odjela u Gospiću Dalibor šušnjarić i viša suradnica Martina Ivanuš, te iz konzervatorskog odjela u Rijeci Gordana Grčić-Petrović koja je vodila radove na zaštiti i obnovi crkve. Tu je bio i senjski gradonačelnik Darko Nekić. U arheološkim istraživanjima crkve poseban doprinos je dao senjski Gradski muzej na čelu s ravnateljicom Blaženkom Ljubović.

I najmlađi Senjani i Senjskinje imali su akciju sakupljanja sredstava za obnovu crkve. Učenici od prvog do četvrtog razreda sakupili gotovo 500 kuna pomoći. Župnik čančar je uvjeren da će se i u ovo teško doba recesije i krize uskoro iznaći sredstava za uređenje ponutrice crkve koja krije vrlo vrijedne mramorne oltare izgrađene u baroknom slogu.