ZADAR: Misa u “Zmajeviću”

Srijeda, 9. 12. 2009.

"Bog je htio po ženi stvarati novi svijet. Sam Bog zahvaća u život žene, daje otkupitelja i spasitelja svijeta", rekao je mons. Prenđa, poželjevši da svatko poput Marije kaže "Evo me, Gospodine" za obnovu svijeta, izgradnju Crkve i spasenje čovjeka. "Svi smo tu da poslužimo Bogu da se po njemu stvara novi svijet, novi odnosi i obnovljeni čovjek. Bog ne diže ruke od čovjeka i svijeta koji je u njegovim rukama i neće ga ispustiti. Bog skrbi, ima veliku ljubav za čovjeka i poziva nas da surađujemo u obnovi svijeta. U tome je veličina svih nas. Molimo da budemo vjerni toj ponudi i zadatku koji nam Bog svima povjerava. Kad god se izmičemo znači da ne razumijemo Božje planove. Bog nas obasjava svojim svjetlom da se poput Marije ne bojimo ponuditi sebe, otvoriti srce, sposobnosti, prikazati svoje patnje jer sve to otajstveno izgrađuje svijet", rekao je mons. Prenđa, pozivajući na molitvu da svatko prepozna što Bog od njega traži i što mu nudi. Tragom navještaja nadbiskup je rekao da je poremećaj koji je unio grijeh po padu prvog čovjeka raskinuo vezu između Boga i čovjeka. Taj grijeh je Sotona, ubojica, lažac od početka. "No, Božja vječnost vodi i velikom obećanju u kojem Bog sebe prikazuje kao onog koji ljubi svijet i otkupljuje ga. Bog nam stalno predočava svoje obećanje suprotstavljanja zlu i pobjede nad Zlim u liku žene. Bog je rekao da će zlo biti suočeno sa ženom koja će gaziti njegovu petu i uništiti mu potomstvo. Ona je nada i zora čovječanstva u obećanju koje se ostvarilo", rekao je mons. Prenđa. Crkva je uvijek štovala Majku na poseban način, spoznavši da je oslobođena od sotonine vlasti od trenutka svog začeća. Zbog zasluga njenog Sina unaprijed je oslobođena grijeha i sotona ni jednog trenutka nije imao vlast nad njom. Marija je poslužila Bogu da uđe u svijet. Pokazala je što rade oni koje Bog treba da bi došao među ljude. To su i sjemeništarci koji traže i razmišljaju, a putovi njihovog sazrijevanja nisu lagani. "Bog vam je povjerio dio svog poslanja u obnovi svijeta. Ozbiljno razmišljajte o svom putu i izgradnji. Budite otvoreni Božjem pozivu. No, to se ne može bez molitve, svakodnevnog poniranja u nutrinu da shvatite što Bog hoće i poput Marije kažete 'Evo me'", rekao je nadbiskup. Obratio se i roditeljima sjemeništaraca, istaknuvši da i oni mogu ponavljati Elizabetine riječi "Otkud meni da majka mog Gospodina dođe k meni; da Bog stavlja svoju ruku na moju obitelj, da želi moje dijete učiniti svojim putem i po njemu doći čovjeku. Budite zahvalni za tu veliku i teško shvatljivu stvarnost", rekao je nadbiskup roditeljima, moleći da sjemenište bude odgajalište onih koji će naviještati Marijinu slavu, Evanđelje i služiti ljudima.