Šesta obljetnica biskupije

Petak, 28. 7. 2006.

«Pozdravljam vas s temelja drevne krbavske katedrale s koje su kroz vjekove govorili mnogi biskupi a čija je riječ nakon toga zatihnula, sve do pred 10 godina,» poručio je na početku biskup Bogović te posebno pozdravio predstavnike onih Udbinjana koji su za blagdan sv. Lucije 1942. godine morali napustiti svoje vjekovne domove. Pozdravio je i sjemeništarce i bogoslove kojima je na Udbini završio ovogodišnji ljetni susret. Govoreći o sv. Jakovu apostolu istaknuo je da je on uz brata Ivana i Andriju bio jači dio apostolskog zbora koji je bio vjeran svom učitelju Isusu Kristu, sve dok mu kralj Herod nije mučki odrubio glavu.. Ako danas primijenimo dio Jakovljevog zanosa u življenju, nema opasnosti za Crkvu i ljude. Biskup je u nastavku govorio o povijesti Krbavske biskupije ustanovljene 1185. koja je bila razarana u prodorima Tatara i kasnije Turaka, a koja je postala simbol razaranja. Žrtve na Krbavskog polju glavni su motiv podizanja crkve hrvatskih mučenika na Udbini i one nas potiču da istaknemo i štujemo katoličke žrtve. S druge strane, ruševine stare krbavske katedrale nas trebaju poticati na izgradnju žive crkve.

šesta obljetnica uspostave Gospićko-senjske biskupije, 2006. god.

Nakon mise svi sudionici misnog slavlja uputili su se u procesiji do katoličkog groblja na Udbini koje je zbog zapuštenosti iz vremena bivše države tek nedavno «otkriveno» nakon što su posjećena stabla, i koje je pokazatelj tragedije Hrvata Udbine zadnjih pola stoljeća.