STARI JANKOVCI: Proslava 20. obljetnice misnistva
Vlč. Luka Blažević, koji djeluje u Gospiško-senjskoj biskupiji rođen je 14. listopada 1963. u Carevu Polju u hrvatskom kraljevskom gradu Jajcu, u hrvatskoj katoličkoj obitelji Blažević, od oca Ljupka i majke Ivke r. Pilić kao peto od šestero djece. Kao broji Hrvati tih krajeva u selidbi „trbuhom za kruhom“ sa svojom obitelji kao šestogodišnji dječak doselio se u Stare Jankovce 1969. Tu su se udomaćili, rasli u vjeri i domoljubu. Uključili su se u život župne zajednice, a dječak Luka od ranih nogu je ministrirao. U Starim Jankovcima završio je osnovnu školu, a nakon toga dvije godine srednje škole završio je u Vinkovcima po ondašnjim programima reformirane gimnazije. Kao plod obiteljske molitve i čvrste vjere u Luki se javio poziv za svećeničko zvanje pa je tako odlučio poći u tadašnje biskupijsko sjemenište u Đakovu. Treći i četvrti razred gimnazije završio je u Đakovu gdje je maturirao 1983. Poslije toga je kao ročnik poslan na odsluženje vojnog roka u Gornji Milanovac i Titovo Užice. Kao i mnogi bogoslovi i sjmeništarci prolazio je iskušenja, ali nije se pokolebao u svom zvanju nego je ustrajno kročio prema svom cilju, svećeničkom pozivu. Po povratku iz vojske 1984. upisao je studij teologije u Đakovu. Poslije druge godine studija prešao je na bogosloviju u Rijeci gdje je postao kandidat tadašnje Riječko-senjske nadbiskupije. Nakon završetka teološkog studija za svećenika je zaređen u Senju 15. srpnja 1990. po polaganju ruku tadašnjeg nadbiskupa blagopokojnog dr. Antona Tamaruta. Na svoju radost i radost župne zajednice mladu misu slavio je 29. srpnja 1990. u Starim Jankovicima, dok je drugu misu slavio u svojoj rodnoj župi Jajce, 12. kolovoza iste godine. Na njegovoj mladoj misi propovijedao je bivši jankovački župnik Alojzije Asić, koji ga je i poslao u sjemenište, dok je u Jajcu propovijedao fra Zvjezdan Linić.
Prva kapelanska služba vlč. Luke bila je u župi Senj gdje je ostao do 1994. Kako je kao mladi svećenik živio u skučenom prostoru, sve darove ostavio je kod kuće u Starim Jankovicima: svećenička odijela, misnice i ostalo. Kad je srpski okupator protjerao Jankovčane, uništavao Jankovce, tako je kuća Lukini roditelja okupirana i devastirana. Odjeću i darove koju je Luka dobio okupatori su uništili, izrugivali su se s njom, vješali je po drveću s povicima: „To je popovska kuća!“
U vrijeme Domovinskog rata nadbiskup Tamarut je vlč. Luku rasporedio 23. kolovoza 1994. u opustošene i porušene župe: Lički Osik, Široka Kula i Lički Novi. Zatekao je srušene i uništene sakralne objekte, ranjeno stanovništvo, brojne poginule. To je bilo vrijeme kada je još pola župe bilo okupirano. No, unatoč teškoćama, vlč. Luka je s pouzdanjem u Božju providnost postupno i mukotrpno gradio i obnavljao sakralne objekte, a istodobno izgrađivao živu Crkvu, zajednicu vjernika.
Nakon osnutka Gospićko-senjske biskupije 2000. godine, u raspodjeli službi vlč. Luka je dobio jednu od odgovorniji, a to je vođenje biskupijskog Caritasa. Tako je od uspostave biskupije ravnatelj njezina Caritasa. Tu se posebno ističe njegov osjećaj za malog čovjeka, onoga koji je u nevolji i koji je potreban blizine i solidarnosti. Istodobno, vlč. Luka nikad nije zaboravio svoju Slavoniju niti rodnu Bosnu. Neprestance spaja Hrvate, gradi zajedništvo i širi među vjernicima evanđelje prožeto konkretnom ljubavlju prema bratu čovjeku. Uz brojne aktivnosti u Caritasu, zatim u župama gdje djeluje, odnedavno je pokrenuo i župno glasilo „Providnost“.