Sv. Ivo u Podmilačju

Nedelja, 25. 6. 2006.

Svetište je bilo potpuno razrušeno u zadnjem ratu, a kip sv. Ive vjernici su spasili od uništenja neposredno pred pad Jajca. Trenutno je svetište veliko gradilište u obnovi i izgradnji. Na mjestu stare crkve, koja je srušena u ratu, napravljena je autentična crkva iz predturskog razdoblja prema postojećim spisima, ta je crkvica mala i dostatna je tek za redovite župne potrebe i manje grupe hodočasnika. Na suprotnoj strani zaravni gradi se veća i crkva modernog ahitektonskog izričaja sa svim pratećim objektima potrebnih za pastoralno djelovanje i za potrebe logistike ovakvih skupova.

Ovogodišnje okupljanje, po broju nazočnih, ulazi u ona rekordna, barem ovih poslijeratnih proslava. Jedan dio hodočasnika nije nikad bio na ovako velikom skupu vjernika i nije molilo u ovolikom zajedništvu, a i mi drugi znamo da su veći samo skupovi kad je Papa posjećivao našu zemlju. Nezahvalno je procjenjivati koliko je vjernika bilo nazočno na središnjoj misi, ali sigurno je taj broj oko pedeset tisuća (50000). Svi skupa, vratili smo se svojim kućama istoga dana pod snažnim dojmom doživljenoga i viđenoga. Naročito je dojmljivo, pored mnoštva na misi, veliki redovi ispred svećenika ispovjednika.