Svijećnica i Dan posvećenog života u gospićkoj katedrali

Četvrtak, 2. 2. 2012.

Pjevao je župni zbor pod ravnanjem  bogoslova Josipa Šimatovića.
Prigodnu propovijed i Molitvu vjernika za ovaj dan sastavio je fra Zlatko, Josip Šafarić, kapucin iz Karlobaga.
Biskup je u propovijedi najprije protumačio značenje blagdana Prikazanja Gospodinova u hramu koji se slavi 4o dana nakon Božića. U evanđeoskom izvješću čuli smo, da Bog pri dolasku u hram izabire dvoje običnih vjernika koji su dočekali Isusa u Hramu, dva pobožna laika, oboje poodmakle dobi. Izabire starca Šimuna, čovjeka pobožna i pravedna, čovjeka nade, vjernika  sigurna u budućnost koju mu je objavio Duh Sveti; izabire čovjeka koji odgovara na poticaje milosti  i  pjesmom zahvaljuje Bogu. Isto tako izabire  i proročicu Anu, udovicu, koja je u hramu neprestano boravila. Njezin dug i sveti udovički život molitve i pokore nagrađen je ovim svetim susretom. Biskup je  nakon toga  pročitao tekst propovijedi fra Zlatka Šafarića.
Na kraju je naglasio  važnost  redovničkih zajednica  u Crkvi i svijetu. U današnjim kriznim vremenima posvećeni život doživljava nove izazove, ali i teškoće čemu je dokaz sve manje duhovnih zvanja. Današnje obitelji, za razliku od prijašnjih vremena, teže prihvaćaju da netko od njihove djece izabere duhovno zvanje. Biskup je zahvalio redovnicima i redovnicama na požrtvovnom radu u ovoj biskupiji, čestitao im Dan njima posvećen  i pozvao sve prisutne da mole za nova duhovna zvanja. Na kraju je izrazio zahvalnost vjernicima koji su po velikoj  hladnoći, snijegu i ledu u velikom broju ispunili katedralu, napose u većem broju mladi. (s. Robertina Medven)