Vlč. Richard Pavlić postigao doktorat iz dogmatske teologije

Ponedjeljak, 17. 5. 2010.

U svome radu Pavlić se bavi pitanjem teološke antropologije odnosa naravi i milosti. Polazeći od antropološko-teološke misli francuskog isusovca Henrija de Lubaca (1896-1991) želi prikazati primjer obnove katoličke teologije spasenja koja se sastoji u ponovnom otkrivanju biblijsko-otačke vizije čovjeka i njegova spasenja. U tu svrhu Pavlić se vraća na studij nauka svetog Ireneja Lionskog, crkvenog oca iz drugog stoljeća, u kojem prepoznaje elemente dogmatskog nauka koji će kasnije biti asimilirani i aktualizirani od strane francuskog teologa de Lubaca.

Richard Pavlić rodom je iz Rakovice kod Slunja. Za svećenika je zaređen 29. lipnja 1998. u Rijeci. Prve dvije godine svećeništva služio je u Riječko-senjskoj nadbiskupiji kao nadbiskupijski povjerenik za pastoral mladih i župni vikar u Viškovu kraj Rijeke. Nakon podjele Riječko-senjske nadbiskupije, u rujnu 2000. inkardiniran je u novonastalu Gospićko-senjsku biskupiju, u kojoj do kolovoza 2004. vrši službu župnika u župi Zagorje Ogulinsko. Od jeseni 2004. boravi u Papinskom hrvatskom zavodu svetog Jeronima u Rimu te na Papinskom sveučilištu Gregoriana studira dogmatsku teologiju. U listopadu 2006., pod vodstvom profesora Donatha Hercsika, završava magistarski rad na temu «Salvezza cristiana fra divinizzazione e santificazione. Gregorio Palamas e Tommaso d'Aquino» (Kršćansko spasenje između pobožanstvenjenja i posvećenja. Grgur Palamas i Toma Akvinski). Time ostvaruje uvjete za upis na doktorski studij dogmatske teologije, kojeg u svibnju ove godine uspješno privodi kraju.