SKRADNIK: Otkrivena spomen ploča stradalnicima i blagoslovljen križ

Ponedjeljak, 17. 5. 2010.

Nakon što je načelnik Mihaljević otkrio spomen ploču koja se nalazi na dijelu društvenog doma koji je pretvoren u kapelicu,  pročitana su imena svih žrtava, što je redoviti običaj u Skradniku svakog 16. svibnja u godini kada se poginulima u čast i služi misa. Po riječima župnika Podgorelca, sada će najbliži i rodbina ubijenih imati trajni spomen na svoje najbliže i njihovu žrtvu. To je inače oživotvorenje ideje bivšeg župnika Oštarija o. Miljenka Sušca. Fra Vice Blekić je u propovijedi progovorio o značaju žrtve i križa. Križ, sveprisutni kršćanski simbol znak je muke ali i puta u nebo. On je znak Isusovog uzvraćanja ljubavi u oca. Zatim je nakon programa učenika iz područne škole Skradnik blagoslovio postavljeni križ na kapelici pored spomen ploče stradalima.

Predsjednik DPD Sv. Marko Križevčanin ističe da se za većinu stradalnika ne zna mjesto gdje su poginuli kao i grob, dok je dio pokopan na grobljima u Josipdolu, Oštarijama, Ogulinu, Karlovcu i Zagrebu.