Utorak, 25. 8. 2020.

Vlč. Stošić predvodio misu za stare i bolesne u svetištu Gospe od Čudesa

U svetištu Gospe od Čudesa u Oštarijama kod Ogulina tradicionalno se u prvoj nedjelji nakon Velike Gospe 23. kolovoza služila hodočasnička misa za bolesne, stare i nemoćne sa sakramentom bolesničkog pomazanja. Ove je 51. godina ove prakse koju je uveo nekadašnji župnik Ogulina i Oštarija mons. Juraj Petrović. Ovogodišnji predvodnik misnog slavlja bio je profesor na Teologiji u Rijeci i župnik Kostrene kao i domaći ogulinski sin mr. sc. Ivan Stošić  u suslavlju čuvara svetišta popa Ante Luketića, župnika Zagorja Ivice Miloša, i fra Mirka Gregova iz franjevačkog samostana u Ogulinu a ispovijedao je i don Goran Antunović iz Plaškog i Saborskog. Misu je glazbom animirao župni zbor Oštarija pod vodstvom i uz orguljsku pratnju Mihaela Peca.

„Tko je za nas Isus Krist ?,“ zapitao se na početku propovjednik mr. Ivan Stošić. Ovo je misa za bolesne, jesmo li svi mi bolesnici, zapitao se propovjednik. Suprotno je zdravlje, jesmo li mi zdravi i što je to zdravlje. Na to nitko nema odgovor, niti WHO nije kadra ponuditi točnu definiciju zdravlja. To ipak ne znači da nam ne trebaju stručni i humani liječnici i medicinske sestre te bolnice. Ova misa ne želi biti alternativa zdravstvu. Mise se želimo moliti za bolesne jer molitva i ozdravljenje te vjera i zdravlje idu zajedno. U prošlosti se nije molilo za bolesne jer se mislilo da je to božja kazna a društvo je na takve gledalo poprijeko. Isus se borio protiv bolesti koja za njega nije bila samo tjelesne patnja već i prekid veza bolesnika s najbližima. Isus je bolesne vraćao u ljudsku zajednicu čime je istaknuta moralna dimenzija bolesnika.

Za Isusa zdravlje nije najveće dobro već ono kada se čovjek vrati k Bogu. Bog je istinsko čovjekovo dobro i zbilja bez koje ništa ne može biti dobro, pa niti zdravlje. Ozdravljenje su vidljive pojave kraljevstva božjeg i pobjeda Boga nad smrću. Bog je nadvladao zlo uz patnju na križu. Zdravlje je stanje kada se uspostavlja veza s Bogom a vjera je snaga koja daje sigurnost. Kvalitetan odnos bolesnika s obitelji preduvjet je da se dobije duhovna snaga. Čovjek patnje treba integrirati u svoj život pri čemu rastemo kao ljudi, zaključio je mr. Stošić svoju homiliju.

U nastavku je podijeljen sakrament bolesničkog pomazanja za većinu nazočnih vjernika u crkvi kao i onih izvan nje.

Zvonko Ranogajec