Zaštitnica Gospića

Nedelja, 24. 7. 2005.

U blagdanskoj homiliji biskup Bogović je poručio da u blagdanima kada se sagledavaju uspjesi pojedinih sredina, kao ovih dana i Gospića, uz količinske mjere uspjeha treba čuti i govor Crkve. Ona naime naučava kako se postaviti i prema neuspjesima jer i oni mogu pomoći kao što samo uživanje u uspjesima može odmoći. Zatim je ukazao na slučaj svete Marije Magdalene kojoj je kao nekadašnjoj grješnici Isusov božanski pogled pun dobrote i ljubavi potpuno promjenio život. Iako je bila grješnica prihvatila je otvoreni pogled dobrote. To nas uči da i mi prihvaćajući taj pogled druge ljude gledamo novim očima. No, ima i onaj drugi pogled zloga oka, tužiteljski i neprijateljski koji samo ukazuje na naše propuste, a ako ih nema onda ih izmišlja i kleveće. I vi razni državni službenici možete na ovaj gra i njegove žitelje gledati kroz svoje naočale na takve načine. Uočite među ljudima dobrotu baš kao što ju je među nama uočio papa Ivan Pavao II, poručio je biskup Bogović te na kraju sve pozvao 9. rujna na Udbinu gdje će biti polaganje kamena temeljca Crkve hrvatskih mučenika čime ćemo božjim okom gledati na sve one koji su u povijesti dali svoj život za nas danas.

Tekst i snimka (detalj s misnog slavlja u gospićkoj katedrali) Zvonko Ranogajec