Biskup Križić predvodio misno slavlje o 150. obljetnici osnutka Družbe školskih sestra franjevki Krista Kralja

Subota, 7. 9. 2019.

„Svi se moramo truditi živjeti oduševljeno svoj poziv danas, u ovo vrijeme - jer imamo samo ovo vrijeme i ovaj svijet - i znati to živjeti bez obzira na poteškoće”, poručio je biskup Zdenko Križić na večernjoj misi u petak, 6. rujna, u župnoj crkvi Bezgrešnog Srca Marijinog na zagrebačkom Jordanovcu gdje je čitav dan prethodno na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti trajao znanstveni simpozij o 150. obljetnici osnutka Družbe školskih sestra franjevki Krista Kralja.

„Drage sestre, ova obljetnica – 150 godina od vašeg utemeljenja, Družbe školskih sestra franjevki Krista Kralja, za vas je napose prigoda da napravite posebniju meditaciju svoje vlastite redovničke povijesti.”

Poručio je to gospićko-senjski biskup Zdenko Križić, predsjednik Vijeća HBK-a za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života, na svečanoj misi kojom se u Zagrebu zaključio cjelodnevni simpozij organiziran povodom velike obljetnice školskih sestara franjevki.

„Potrebno je njegovati svijet i zahvalnost za sve ono što se primilo od prethodnih naraštaja, ali i razmišljati što je to što ćete vi, sadašnji naraštaj, ostaviti kao baštinu budućima. Svaki novi početak je jako važan. Tko se u životu želi mijenjati, tko želi rasti, mora znati započinjati puno puta u svom životu. Ako se to ne čini, osoba se duhovno prazni do određene bljutavost, da upotrijebim riječ koju Isus govori za sol”, rekao je biskup.

Kako nam je važno znati, s vremena na vrijeme, posegnuti za Božjom solju – ne da je stavljamo na svoje ili tuđe rane – nego u sadržaje s kojima se hranimo na našem putu da nam životni poziv ne poprimi okus bljutavost, rekao je biskup Križić i, uz to, u ovoj prilici osvrnuo se također na – kako se izrazio – ‘svima poznate žalosti Crkve u zadnje vrijeme’ zbog određenog broja njezinih predstavnika u zlostavljanju maloljetnika.

„Ovo samo govori dokle je moguće doći u površnom življenju svoga poziva. Istina, u postocima to nije bio veliki broj počinitelja takvih zvala. Ali se postavlja pitanje: Da li je mali broj takvih, samo posljedica velikog broja onih površnih u duhovnom zvanju”, upitao se mons. Križić i nastavio:

Zato nitko ne može reći da ih se to – te sablazni – ne tiču, jer sablazni su posljedica ‘sablazni površnog duhovnog života izabranih’. Dok ne postanemo svjesni da je ovdje problem, nadoći će, možda, i neke nove sablazni. Stoga, možemo reći kako nije najvažnije ustrajati u svetom zvanju, nego ustrajati u vjernosti, upozorio je predsjednik Vijeća HBK-a za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života.

Zaključno je poručio sestrama: „Svi se moramo truditi živjeti oduševljeno svoj poziv danas, u ovo vrijeme – jer imamo samo ovo vrijeme i ovaj svijet – i znati to živjeti bez obzira na poteškoće.”

Dvodnevni program ove proslave zaključit će se danas u kući matici u Mariboru, a time i završetak Jubilarne godine školskih sestara franjevki Krista Kralja. Svetu misu u 11 sati u mariborskoj katedrali Sv. Ivana Krstitelja predvodi kardinal João Braz de Aviz, prefekt Kongregacije za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života.

IKA

Galerija fotografija