Skulpture pok.Blaža Devčića u postavci jaslica u Senju

Subota, 12. 1. 2013.

Koncepcija ovih jaslica izređenih od drveta, svoje promatrače usmjerava na najbitnije iz Božićne noći: skromnost i siromaštvo ambijenta gdje je rođen Isus, bez neumjesne idile, kako to doživljava i prikazuje današnji konzumeristički čovjek. Gospodin Blaž Devčić, radio je u drvetu i kamenu. U svome životu mnogo je radio, najčešće sakralne teme, jaslice i križni put i sl. Mnoge crkve krase njegovi radovi npr. jaslice u Gospiću su njegove kao i u jednoj župi zadarske nadbiskupije, te križni put u Jablancu i još mnogo toga, a najviše po privatnim kolekcijama. Jedno raspelo nalazi se i u Riječkoj nadbiskupiji. Senjski muzej je 2003. godine organizirao izložbu njegovih radova i uspio je njih oko stotinjak predstaviti javnosti, čak je i nadbiskup Devčić bio na otvorenju izložbe i obratio se prisutnima te s ponosom predstavio svog prezimenjaka i sumještana po mjestu rođenja, Krasnara. Blaž Devčić rođen je 1916.g. u Krasnu, umro u Senju 1987., učenik je glasovitog Ivana Meštrovića, a poslije i Augutinčićev suradnik i drugih velikih imena. Svoje zadnje dane, nakon psihijatrijskih bolnica, provodi skromno živeću u svom rodnom Krasnu. Skromnost ovoga velikog umjetnika vidimo i iz njegovih čestih uzrečica: "drago dijete" ili "draga dušo", a u potpisima sebe  je nazivao "Vaš bijedni". Više iz njegovog burnog života i umjetničkog djelovanja, uspona i padova, saznajte na stranicama www.krasno.hr.