Treći broj Krbave - godišnjaka Udbinskog dekanata

Četvrtak, 24. 12. 2015.

Nakon uvodnog teksta mons. Rogića, Krbava donosi bulu pape Franje „Lice milosrđa“ kao i poruku gospićko-senjskog biskupa Mile Bogovića za Jubilejsku Godinu božanskog milosrđa. Blaženka Ljubović predstavlja korizmeno hodočašće Udbinskog i Senjskog dekanata u Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini, nakon čega Krbava donosi homiliju pape Franje izrečenu na Koševu prilikom posjeta Sarajevu. Don Anđelko Kaćunko predstavlja ministrantske susret u Senju. Zatim slijedi prikaz aktivnosti župa Udbinskog dekanata Gračaca, Ričica, Korenice, Boričevca-Donjeg Lapca, Plitvica, Podlapače i Udbine. U rubrici Povijesne crtice i još ponešto donosi više priloga o odumiranju Podlapače, ručnom radu Stjepana Brezića i vitrajima u kapelici Kraljice mučenika ispod CHM-a.
Krbava na kraju detaljno predstavlja oltarni reljef „Slava hrvatskih mučenika“ akademskog kipara Kuzme Kovačića kroz tekstove i fotografije. Krbavu zaključuje rubrika Mladi.
Udbinski dekanat osnovan je 1833. godine i djelovao je sve do 1969. godine kada je formirana nova Riječko-senjska nadbiskupija i kada je ukinut. Odlukom biskupa Bogovića Udbinski dekanat obnovljen je poslije više desetljeća 26. rujna 2012. godine izdvajanjem deset župa iz Gospićkog dekanata: Boričevac, Bunić, Gračac, Lovinac, Palanka, Podlapača, Ričice, Rudopolje, Sv. Rok i Udbina,kao i iz Slunjskog dekanata dvaju župa, Korenice i Plitvica.