Ponedjeljak, 6. 1. 2020.

Biskup Bogović na svetkovinu Bogojavljenja predslavio misu u Slunju

Gospićko-senjski biskup u miru Mile Bogović tradicionalno je na svetkovinu Bogojavljenja 6. siječnja predslavio misu u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Slunju.

Koncelebrirao je domaći župnik i dekan slunjski mons. Mile Pecić.

Biskup Bogović je u homiliji govorio o pojmu mudrosti kroz lik triju kraljeva koji su znali prosuditi što je mudrost kao i odnosa Boga i kralja Salomona. Kada je Bog ponudio kralju Salomonu što bi htio od njega, ovaj je zatražio mudrost, što je Bogu bilo drago jer nije tražio bogatstvo, dugi život ili smrt neprijatelja. Bog zna da je dar mudrosti veliki dar kojeg su imali mudraci s istoka. Mudrost Božja bila je u početku kao i riječ Božja koja je mudrost. U početku stvaranja svega je sadržana Božja mudrost što je nama mnogima nedokučivo. Ona je u tijelu Kristovu postala a i danas prebiva među nama. Upravo nju su mudraci shvatili i došli joj se pokloniti. Nije bitno znati puno podataka već ih treba znati povezati i pravilno koristiti. Tri kralja pokazuju primjer da se ljudska mudrost krenula pokloniti Božjoj mudrosti. Božju mudrost roditelji prenose na djecu, i ona se najbolje shvaća i ostvaruje kroz život, zaključio je biskup Bogović.

Nakon mise vjernici su zaplesali ispred crkve kolo „Janje moje“ kojim se tradicionalno završava božićno vrijeme u slunjskom kraju. Misu je liturgijskom glazbom pratio župni zbor uz orguljsku pratnju Branke Čuić.

Zvonko Ranogajec