Biskup Bogović u Slunju predvodio svetkovinu Presvetog Trojstva

Ponedjeljak, 17. 6. 2019.

Biskup Bogović u Slunju predvodio svetkovinu Presvetog Trojstva

Danas župa Slunj slavi Presveto Trosjstvo kao svoga zaštitnika. Ne samo Slunj: danas slave još i Otočac i Modruš! U 8 sati u Slunju jutarnja misa u 8 a u 11 sati misu predvodi biskup u miru mons. Mile Bogović! Začudo na jutranju je misu došlo kao i na poladnju. Očito, ljudi su željeli po hladovini, prije žege, zahvaliti Presvetom Trojstvu… Biskup Bogović stigao je skoro sat prije 11 sati. Počela je pripeka oko 11 sati. Crkva s debelim zidovima pruža zaštitu…U 11 sati započelo je misno slavlje: uz biskupa Bogovića su župnik i mons. Marijan Ožura te bogoslov. Biskup je otajstvo Presvetog Trojstva približio ljudima ne kao neku visoku teologiju nego životno: naša je budućnost u životu Presvetog Trojstva. Ljudi su živjeli ovu tajnu u vjeri i ljubavi. S Trojstvom su započinjali i  svršavali poslove. Iznio je zanimljivu povijenu crtu:  zaštitnik je župe došao iz Modruša gdje se i danas slavi Presveto Trojstvo. Naime, kad se narod počeo ovamo naseljavati u ovaj opustošeni kraj nakon 1700. godine došla je grupa vjernika iz Modruša koji su donijeli Presveto Trojstvo iz svoje župe i ostavili svoje prezime Modrušan koje se do danas susreće u Slunju. Prije toga, a to znači prije turskih provala, crkva je bila posvećena sv. Bernardu. Također je spomenuo detalj: prije 20 godina na današnji dan imenovan je biskupom. Putujući u Slunj taj dan uzeo je za svoje biskupsko geslo “U ime Oca i Sina i Duha Svetoga”, dakle Presveto Trojstvo.

Pod misom je krštena malena Dora, drugo dijete Tomislava i Ivane.

Zbog vrućine ljudi se nisu dugo zadržavali ispred crkve: otišli su svojim kućama. Za ručak biskupu i ostalima u župnom stanu pobrinula se Valentina. Ponekad ove velike a ponekad dosadne kućne poslove koje tiho odrade marljive ruke ne primijetimo.

mons. Mile Pecić