Biskup Križić u Gračacu krstio šesto i sedmo dijete u obitelji Klarić

Nedelja, 27. 8. 2017.

U svojoj propovijedi biskup je istaknuo: „Nakon izvjesnog vremena boravka s Isusom, i nakon što su od Isusa u jednom trenutku poslani naviještati Isusovu radosnu vijest, Isus pita svoje učenike: „Što kažu ljudi tko sam ja“. Odgovor je vrlo pozitivan: Ilija, Jeremija, Ivan Krstitelj. Isus ne komentira mišljenje naroda nego ga zanima kakvo mišljenje imaju njegovi učenici o njemu, je li oni znaju tko je Isus. Petar ispovijeda vjeru u Isusa. Nije još do toga došao svojim iskustvom, nego je to bilo trenutno nadahnuće odozgo. Petar je blažen jer je bio otvoren Božjem nadahnuću, ali on o tome još treba puno razmišljati.

Ovo Isusovo pitanje je upućeno i svakome od nas: „Što kažeš ti: tko je za tebe Isus?“ Ne traži se teoretski odgovor koji smo naučili u katekizmu: da je Isus druga božanska osoba, da je spasitelj i otkupitelj, itd. Pitanje je: što Isus znači za moj život? Koliko se na Isusa oslanjam u svom životu? Koliko ga slušam i vršim njegove zapovijedi? Koliko je njegova riječ svjetiljka u mom životu? To su bitna pitanja. Ima, na žalost puno onih koji kažu da su kršćani, a bilo bi bolje da nisu jer svojim životom prikazuju Isusov lik koji neće nikoga privući“. Nadalje, biskup je rekao kako bismo danas mogli promijeniti ovo Isusovo pitanje i reći: „Što kažu ljudi tko su kršćani?“ Kako nas vide ljudi koji nisu upoznali Isusa? Koliko smo mi sami upoznali Isusa? Koliko živimo ono što vjerujemo? Ako ne živimo ono što vjerujemo završit ćemo tako da ćemo vjerovati ono što živimo, a to što živimo možda nema nikakvih dodira sa Evanđeljem.

„Vi ste svijetlo svijeta“. „Neka ljudi vide vaša dobra djela“, jer će samo tako poštivati i našeg Boga i našu vjeru. Isus je tražio od svojih učenika samo jedno: „Budite mi svjedoci“. Mi trebamo biti oni preko kojih će drugi upoznati kakav je Isus“ istaknuo je biskup Križić.

Na kraju propovijedi biskup se osvrnuo i na krštenje Eme i Josipe koje su svojim krštenjem postale djeca Božja. „Ova djeca se krste u vjeri roditelja i ove vjerničke župne zajednice. Od roditelja i župne zajednice će zavisiti koliko će oni uistinu biti vjernici, odnosno kakve će primjere vidjeti. Svi znamo da su za odgoj djece najvažniji roditelji, ali nisu samo oni koji odgajaju. Odgaja i cijelo društvo, cijela župna zajednica .

Molimo Boga da ova dječica ne oskudijevaju dobrim primjerima koji će ih poticati da više zavole Boga i više ga osjete kao snagu i zaštitu svoga života u svim poteškoćama koje mogu biti“ zaključio je propovijed biskup Križić.
Na kraju svete mise župnik fra Tino Labrović zahvalio se biskupu na pastirskom pohodu, na upućenoj očinskoj riječi i pozvao biskupa da neprestano moli za ovaj napaćeni narod. Nakon svete mise biskup Križić zadržao se ispred crkve u druženju s narodom.