Subota, 26. 10. 2019.

Drugo županijsko stručno vijeće vjeroučitelja Gospićko-senjske biskupije

U petak, 25. listopada, u Pastoralnom centru „Marija Majka Crkve“ u Mukinjama (Plitvice) održano je drugo županijsko stručno vijeće vjeroučitelja osnovnih i srednjih škola Gospićko-senjske biskupije. Rad vijeća otvorila je voditeljica Županijskog stručnog vijeća Ivona Rendulić koja je pozdravila prisutne, a među njima i predavača i voditelja duhovnih vježbi za vjeroučitelje laike o. Ivana Dominika Iličića, povjerenika za mlade Riječke nadbiskupije. Kao molitveni početak gošća Melinda Dumitrescu, glazbenica poznata kao „Gospina violinistica“, odsvirala je jednu duhovnu skladbu na violini, a potom je vjeroučiteljica Ana Puškarić izmolila Molitvu za uspjeh. O. Ivan Dominik Iličić održao je predavanje „Božja slika u nama“ krenuvši od Augustina koji je u čovjeku po uzoru na Presveto Trojstvo gledao tri dimenzije: duh, dušu i tijelo. Čovjek u svom životu čezne za vezama koje prožimaju Presveto Trojstvo. On je pozvan suobličavati se Kristu. Na krštenju i krizmi po Duhu Svetom dana mu je milost da se u njemu odražava slika Božja. Osobe u kojima sjaji slika Božja čeznu za spasenjem, ne samo sebe nego i drugih ljudi. Savršenoj ljubavi koja djeluje unutar Presvetog Trojstva čovjek treba dopustiti da djeluje u našem zajedništvu. Toma Akvinski govori da je Bog u stvaranju udahnuo čovjeku dušu, sliku Božju. Isto tako, Bog je čovjeku dao milost obnavljanja te slike Božje u njemu. O tome govori i liturgijska molitva: „Bože, ti si čovjeka stvorio i još divnije obnovio.“ Nakon stanke, vjeroučiteljica Tina Košćak predstavila je primjer dobre prakse „Loomen učionice u nastavi vjeronauka“, a predstojnik Katehetskog ureda preč. Nikola Turkalj pročitao je obavijesti iz Katehetskog ureda pozvavši vjeroučitelje da se nastoje što više uključiti u župnu katehezu i aktivnosti vezane uz Godinu mladih koja se ove pastoralne godine obilježava u našoj biskupiji. Susret je završio molitvom i zajedničkom večerom.

Franje Puškarić