Svetkovina Bezgrešnog začeća BDM u svetištu Gospe od Čudesa u Oštarijama

Ponedjeljak, 9. 12. 2019.

Svetkovina Bezgrešnog začeća BDM u svetištu Gospe od Čudesa u Oštarijama

U ponedjeljak 9. prosinca svečano je u svetištu Gospe od Čudesa u Oštarijama proslavljen blagdan Bezgrešnog začeća BDM ili kako ga pučki u tom kraju zovu prva svetica. Misno slavlje u nazočnosti više stotina vjernika kao i učenika nižih razreda Područne osnovne škole Siniše i Zrinska Rendulića predslavio je župnik Generalskog Stola i Bresta Mrežničkog vlč. Ivica Tolla u suslavlju čuvara svetišta Gospe od Čudesa popa Ante Luketića, župnika župe bl. A. Stepinca iz Ogulina fra Petra Grubišića i fra Mirka Gregova iz ogulinskog samostana franjevaca trećoredaca. Liturgijskom glazbom misu je animirao župni zbor uz orguljsku pratnju Bernarde Puškarić.

Katolička crkva je donijela dogmu o bezgrešnom začeću BDM kojom je objavljena neoboriva vjerska istina vjere i koja je osnažena kasnije fatimskim ukazanjima, poručio je na početku vlč. Tolla. Od svih žena Bog je izabrao baš Mariju, neporočnu djevicu koju Hrvati štuju diljem domovine u brojnim svetištima od kojih je jedno i oštarsko. Molimo danas da ozdravimo od najvećeg grijeha našeg naroda, bogopsovke i klevete, te krenimo od samih sebe. Marija nam daje radost te nas ona može najbolje dovesti do Isusa. Prakticirajući dvije pobožnosti, euharistijsku s klanjanjem i pobožnost Blažene Djevice Marije sigurno ne možemo pogriješiti. U ovom svetištu Gospe od Čudesa ima golem izvor milosti gdje su se događala čudesa a da bi se dogodila i danas ovisi o nama samima. . Hrvtska je najljepša zemlja na svijetu ali ne nažalost i ljudi koji bjesomučno psuju. Ako se psuje Bog, trebaju tri godine molitve za oprost.

Bog se je spustio nevinoj ženi koja je nakon objave da će roditi spasitelja i dalje ostaje skromna uz moćnu rečenicu „evo službenice Gospodnje, neka bude po riječi Tvojoj“. Oholost koja dolazi od sotone njoj je bila strana, za razliku od nas jer odbijamo božja pravila. Mnogima je danas smiješno poštovati predbračnu čistoću i sakrament crkvenog braka. Čovjek se danas udaljuje od Boga a krivnju prebacuje na druge. Nemojmo biti tužni i depresivni jer imamo majku kojoj se možemo utjecati. Kao vjernici imajmo odgovornost i utječimo se Mariji koja tada svima pomaže, zaključio je propovjednik vlč. Ivica Tolla.

Misa je završena kratkim klanjanjem pred presvetim u znak borbe protiv psovke u hrvatskom narodu.

Zvonko Ranogajec